Pepř není jen černý: jaký vybrat a proč

Když se řekne „pepř a sůl“, většina lidí si představí klasický černý pepř a bílou sůl. Konec. Hra o chutě dohraná. Ale svět pepře je mnohem barvitější, voňavější a hlavně chutnější, než by se mohlo zdát. V tomto článku se podíváme na různé druhy pepře, jejich použití a proč se vyplatí sáhnout po něčem víc než po tom, co najdete ve firemní kuchyňce.

Černý pepř: klasika, která má šťávu

Černý pepř je král mezi pepři – fermentovaný, sušený a silně aromatický. Hodí se téměř ke všemu: maso, omáčky, vejce, těstoviny, dokonce i do některých dezertů. Kvalita se ale liší: vyplatí se investovat do celého pepře a mlít si ho těsně před použitím. Proč? Protože předmletý pepř je jako otevřené šampaňské – rychle ztrácí kouzlo.

Kajenský pepř: pro ty, co se nebojí pálit mosty

Nenech se zmást názvem – kajenský pepř není klasický pepř, ale mleté chilli. Přesto se v kuchyni řadí do stejné kategorie, protože dodává jídlu pořádný říz. Skvělý do gastro koření na mexická, indická i thajská jídla. Pokud rádi pálíte, kajenský pepř si zamilujete – a pokud ne, zamiluje si vás on. Minimálně vaše slzné žlázy.

Kampotský pepř: pepř s pasem a charakterem

Pochází z Kambodže a má chráněné označení původu – ano, stejně jako víno z Bordeaux. Kampotský pepř existuje v černé, bílé i červené variantě a je oblíbený mezi šéfkuchaři po celém světě. Má bohaté, téměř květinové aroma a je ideální pro chvíle, kdy chcete jídlu dodat luxusní šmrnc bez přehánění.

Bílý, zelený, červený… a růžový?

Barva pepře neznamená jen „jinou barvu pytlíku“. Jde o způsob zpracování a stupeň zralosti:

  • Bílý pepř: zbavený slupky, jemnější a vhodný do světlých omáček.
  • Zelený pepř: často konzervovaný v nálevu, má svěží, lehce trávovou chuť.
  • Červený pepř: zralé bobule, velmi aromatický.
  • Růžový pepř: technicky vzato není pepř, ale každý ho stejně používá jako pepř, protože život je krátký na taxonomické detaily.

???? Celý pepř, nebo mletý?

Odpověď: pokud můžeš, vždycky celý. Mletí uvolňuje éterické oleje – a tím pádem i chuť a vůni. U celého pepře máš kontrolu nad intenzitou, čerstvostí i dávkováním. Navíc se skvěle hodí do sady koření jako elegantní dárek nebo pro vlastní kuchyňskou radost.

???? Grilovací směsi a pepř: sázka na chuť

Kvalitní grilovací koření se bez dobrého pepře neobejde. A ne, to neznamená směs pepře a soli s glutamátem. Znamená to dobře zvolený typ pepře (např. kombinace černého a kajenského) v kombinaci s bylinkami, česnekem a třeba trochou uzené papriky. Pokud máš rád maso, pepř je doslova koření života.


???? Shrnutí: Jaký pepř vybrat?

DruhChuťPoužití
ČernýSilný, klasickýVšestranný
KajenskýPálivýPikantní jídla, marinády
KampotskýAromatický, luxusníSýry, steak, fine dining
BílýJemnějšíSvětlé omáčky, ryby
ZelenýČerstvýOmáčky, tatarák
ČervenýIntenzivní, ovocnýExperimentální kuchyně

???? Doporučení na závěr

Nezůstávej jen u jednoho pepře. Vyzkoušej různé druhy, kombinace a intenzity. Vybav se základní sadou koření, ve které nebude chybět celý pepř, něco ostřejšího (třeba kajenský pepř) a něco výjimečného – třeba právě kampotský pepř.

V kuchyni, stejně jako v životě, platí: bez chuti to nejde.