Hledáte recept na záchranu svých úspor? Řešením je investiční zlato

Úspory jen tak na bankovních účtech má dnes už jen dobrodruh. Ale pokud jde o finance, je často lepší konzervativnější přístup. Takovým léty ověřeným je investování do zlata. Pozor jen, hlídejte si cenu zlata, jde o vaše peníze. Ne každý obchodník vám nabídne stejně dobrou cenu.

Investovat do zlata zvládají i laici

Proměnit své úspory z banky na investiční zlato není nijak obtížné. Investičním zlatem jsou investiční zlaté slitky a investiční zlaté mince. Jejich cena se odvíjí zejména od aktuální ceny zlata na komoditní burze. Pro větší nákupy si je dobré počkat, než cena zlata malinko poklesne. I když někdy je lepší peníze rychle proměnit na zlato a nenechat se o ně ani o den déle připravovat inflací. U pravidelných nákupů zlata z každé výplaty čekání na nižší cenu zlata nemá smysl.

Druhou položkou v cenotvorbě investičního zlata je jeho značka. Prestižní značky se prodávají dráž. Nebojte se na ně vsadit. O něco málo vyšší investice se vám vrátí ve chvíli, kdy budete chtít investiční zlato prodat. Lepší značku prodáte snadněji a kdekoliv.

Jestliže nakupujete nejmenší slitky, připlatíte si rovněž. Ty malinké, třeba gramové slitky, jsou o něco dražší než velké. Dobře proto volte velikost slitku.

Posledním kouskem v cenotvorbě je marže obchodníka. Cena zlata u nejdražšího a nejlevnějšího se liší často až o 10 %. Podle Pavla Trtíka, odborníka na investiční zlato, to nemá racionální základ.

Nakupujte investiční zlato u prodejců se zkušenostmi

„Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje Pavel Trtík. Doporučuje vždy srovnávat ceny u jednotlivých prodejců a nakupovat u těch, kteří na trhu působí již několik let. Paradoxně jsou totiž ostřílení prodejci investičního zlata sídlící na lukrativních adresách ochotni a schopni nabídnout mnohem lepší ceny. To je i případ obchodů Pavla Trtíka. Najdete je v pražském Obecním domě, v Dorn Office Center v Brně, v budově SBČS na Dolním náměstí a na Slovensku v Bratislavě (Dunajská 68). Rovněž provozuje e-shop s investičním zlatem Zlate-mince.cz.

Je libo naše investiční zlato?

Tak to si nechte zajít chuť. Žádná česká mincovna jej nevyrábí. A ani žádná slovenská mincovna. Vsaďte na švýcarské zlaté investiční slitky. Ty hrají u nás prim. Nic nezkazíte značkou Argor Heraeus, ale vsadit můžete i na jinou.