Jak vybrat catering

Dobře vybraný catering je základem úspěchu každé akce, kterou organizujete. Jistě to znáte z vlastní zkušenosti, ať už jako host nebo pořadatel. Sebelepší program nebo sebepříjemnější prostředí nevyváží špatné pohoštění a je jedno, jestli jde o svatební hostinu, firemní večírek, oslavu narozenin, vánoční večírek nebo jakoukoliv jinou společenskou příležitost.

Místo hraje prim

První věc, kterou musíte zvážit, je místo. Místo, kde akci pořádáte je při výběru cateringu zcela zásadní. Velmi často padne volba na restauraci nebo jiný prostor, kde mají vlastní catering nebo mají dohodnutou tzv. exkluzivitu s nějakou cateringovou společností. V takovém případě se musíte buď smířit s tím, že nemáte jiné možnosti, nebo si vybrat jiný prostor.

Nicméně pokud se rozhodnete v prostoru setrvat, doporučujeme, abyste si před akcí nechali udělat několik nabídek a pečlivě je zvážili. Nebojte se je opřipomínkovat a hlavně si nechte jídla připravit na ochutnání. V případě, že to provozovatel odmítne, rychle pryč, nevěstí to totiž nic dobrého.

Oproti tomu, když akci organizujete na místě, které dává možnost si vybrat catering podle svého, dopadá většinou všechno o poznání lépe. Možnost výběru vám dává příležitost zvolit si tu nejlepší a nevhodnější cateringovou společnost, která je pro vás v daném čase a místě dostupná. Někteří catereři jsou sice ochotni organizovat akce na území celé republiky, ale samozřejmě si nechají zaplatit za dopravu. To může celkovou cenu hodně zvednout, je tedy lepší si vybrat cateringovou společnost z vašeho města nebo blízkého okolí.

Správné občerstvení pro správnou akci

Při výběru cateringové společnosti zvažte příležitost, na jakou pohoštění chystáte. Catering na svatbu se výrazně liší od cateringu na firemní večírek nebo od cateringu na oslavu narozenin. Existují společnosti, které se přímo specializují na konkrétní typy akcí a budou tak schopni vám poskytnout perfektní servis a případně vám i poradit.

I když přesně víte, pro jakou příležitost catering potřebujete, ještě nemáte zdaleka vyhráno. Jiný typ občerstvení budete potřebovat na svatbu v přírodě a jiný na zámeckou svatbu. To samé platí i u večírků. Vždy mějte na mysli téma akce (pokud ho má) nebo její umístění. Zatím co na svatbu na louce se skvěle hodí čím dál populárnější food trucky, do zahrady luxusního hotelu si je asi nepozvete.

 

Také catering na dětskou oslavu má svá specifika. Jídlo bude veselejší, barevnější, hravější a méně kořeněné než při oslavě pro dospělé. V obou případech však budete potřebovat pořádný narozeninový dort.

Na odpolední dýchánek nebo firemní jednání můžete poptávat klidně jen kávový nebo sladký catering. Na koktejlovou party se vám bude hodit nápojový catering, který se může zároveň stát i zajímavým programem.

Cena je rozhodující

I zde platí, že cena je až na prvním místě. A je nutné přiznat, že cateringové nabídky se v cenách mohou velmi výrazně lišit. Některé společnosti se vyloženě soustředí na levné cateringy, jiné se naopak specializují na ty luxusní.

V každém případě si nechte hned na začátku vypočítat cenu za osobu a trvejte na ní. Pokud máte předem určený rozpočet a víte, kolik můžete za občerstvení utratit, nechte si vytvořit nabídku, která tomu odpovídá.

V nabídce byste měli přehledně vidět, co je cena za jídlo a co za služby. I na službách, jako je obsluha, zapůjčení nádobí, stolů či dopravy závisí výsledná cena za catering.

Speciální požadavky

Je ještě několik dalších věcí, které mohou při výběru cateringu hrát svou roli. Jednou z těch, na které bystě rozhodně neměli zapomenout, jsou speciální diety. Ve společnosti najdete mnoho lidí trpících nejrůznějšími alergiemi či nemocemi.

Při rodinných sešlostech zpravidla víte, která tetička trpí cukrovkou a že bratranec je alergický na ořechy. U velkých akcí to z pochopitelných důvodů vědět nemůžete. Je tedy nutné vytvořit variantu menu, kterou si mohou dát i hosté se speciálními požadavky na stravování.

Naštěstí i na to jsou poskytovatelé cateringu většinou připraveni a připravují např. veganské, vegetariánské nebo bezlepkové nabídky.

Při pořádání tematické akce spojené s nějakou cizí zemí, budete potřebovat občerstvení, které s ní koresponduje. Ideální je pro podobnou akci najít společnost, která se specializuje na danou kuchyni.

Jídlo je na společenských akcích opravdu veledůležité. Když šlápnete vedle s dodavatelem jídla, nezachrání to ani sebelepší program. Dejte si proto při výběru cateringové společnosti záležet a pusťte se do něj s dostatečným předstihem.