V typické kuchyni je potřeba rovnou několik světel. Nutností je aspoň jedno nad pracovní desku a další pak na stůl, abyste si viděli do talíře. V ideálním případě by mělo jít o moderní LED osvětlení.
LED svítidla nejsou doporučována pouze do kuchyní, nýbrž do všech místností vaší domácnosti. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale v delším časovém horizontu se vám investice určitě vrátí.
LED žárovky toho vydrží více
LED žárovky mají ve srovnání s těmi klasickými mnohem delší životnost. Různí se, ale obvykle se mluví o 15 000 hodinách provozu, což je 24 let svícení 6 hodin denně. Kromě toho při spotřebě ušetří více než polovinu ve srovnání s klasickou žárovkou. Jak je to možné? Jednoduše. Klasické žárovky spotřebují spoustu energie na vydávání tepla, zbytek jde na vydávání světla. LED zářivky a žárovky žádné teplo nevydávají, veškerou energii použijí na výrobu světla.
Vyberte si správně
LED osvětlení je dnes dostupné ve všech možných podobách. Koupíte klasické žárovky, zářivky a třeba i LED reflektory. Do kuchyně budete pravděpodobně uvažovat o zářivkách, závitových a bodových žárovkách. Pěkně mohou působit i LED pásky, nikoliv žádné barevné, ty patří na diskotéku, ale klasické. Dají se nainstalovat například podél kuchyňské linky či barového pultu.
Pokud jste doposud využívali klasické žárovky, možná vás bude zajímat přepočet – 25W klasickou žárovku nahradí 2W LED žárovka, 40W žárovku nahradí 4W LED.
Zvolte raději studené světlo
Pozor si dejte také na barvu osvětlení. Nad kuchyňskou linku, kde připravujete pokrmy, je doporučováno studené bílé osvětlení (5 000 – 6 000 kelvinů, pro srovnání denní světlo při zatažené obloze má 7 000 kelvinů). Výjimkou jsou rustikálně zařízené kuchyně, tam by studené světlo působilo špatně, sáhněte raději po teplejší bílé. Máte-li kuchyň rozdělenou na část pro přípravu jídla a jídelnu, nad jídelnu dejte také klidně teplejší světlo.