Krbová kamna – Nestárnoucí způsob vytápění.

Krbová kamna, nebo prostě jen kamna, jsou nejoblíbenějším a nejbezpečnějším způsobem, jak přivést krásu a přirozenost živého ohně do pohodlí našich interiérů. Krbová kamna prošla v 21. století značným technologickým vývojem, především zvýšila účinnost a snížila spotřebu, a tak se o nich dá skutečně hovořit jako o moderním zdroji tepla.

Dávno neplatí, že krbová kamna slouží pouze jako hlavní zdroj tepla ve starých domech či chalupách, i když tuto práci by s přehledem jistě zvládla. Kamna se dají pořídit jako osvědčený zdroj sekundárního vytápění, do tandemu s plynovým kotlem, či podlahovým vytápěním a nedělá jim ani problém hrát druhé housle a sloužit především jen jako tvůrce příjemné večerní atmosféry.

Krbová kamna, jako designový kus nábytku.

Čím dál častěji slouží kamna jen pro „design“, tedy jako obrazovka televize s imerzním kanálem hořícího dřeva, k vínu či dobré knize. Vybírat si kamna pro tento rekreační účel je běžné a výrobci krbových kamen tomuto požadavku přizpůsobují svoji nabídku. Nové modelové řady kamen jsou často nízkoenergetické, tedy přizpůsobené na malou topnou dávku, vhodné do zateplených novostaveb. Popřípadě je možné vybrat kamna akumulační, kde sada např. šamotových cihel odebírá a do sebe ukládá část vygenerovaného tepla a tím snižuje, alespoň v prvních hodinách nahřívání, výkon kamen. Speciální akumulační kamna dovedou tuto výhodu vyhnat do extrému, ať už se jedná o titěrný výkon pod 3 kW, který může být vhodný pro pasivní domy, či až 18. hodinovou dobu, po kterou kamna vyzařují teplo ze své plochy.

Designů kamen a jejich barevných finišů je přehršel. Snahou výrobců, je poskytnout co nejlepší výhled na oheň, populární jsou proto kulaté a oválné tvary kamen či varianty s bočním nebo třístranným prosklením. Nejenom tvarem, ale i barvou jsou kamna různorodá. Synonymem obkladu kamen se stala keramika, kterou si můžete pořídit jak v tradičních, rustikálních odstínech, typická je zelená, hnědá či modrá, nebo se dá vybrat ze střídmých odstínů bílé, šedé či černé. Momentálně je možné se setkat i s obložením z přírodního kamene, ať už se jedná o dřevo-imitující pískovec, či vkusný šedivý mastek.

Litina nebo ocel?

Otázka stará snad jak kamna sama. Níže popsané argumenty jsou obecným zjednodušením vlastností kovových materiálů, ze kterých jsou kamna konstruována. Litinová kamna a značky, které z litiny svá kamna skládají, bývají kvalitnější. To neznamená, že ocelová kamna jsou „šunt“, který se hned propálí a nic nevydrží, jen litinová kamna bývají robustnější a jejich kvalitu lze poznat podle množství materiálu v jejich objemu, tedy kolik kamna váží, na to, jak jsou velká. U jejich ocelových protějšků je to složitější, zde je potřeba se vybírat z osvědčených značek, které kvalitu zaručují.

Vlastnosti materiálu se liší nejen svou kvalitou, ale i způsobem, kterým předávají teplo do prostoru. Litinová kamna se nejdříve nahřívají, a pak předávají teplo z celé své plochy, proto nejsou vhodná, pokud by vedle nich měl být nábytek. Díky své schopnosti sálat, je teplo z nich příjemnější a pro lidské tělo přirozenější, díky svému procesu „nabíjení“ jsou schopna toto příjemné teplo předávat do prostoru i několik hodin po vyhasnutí. Ocelová kamna zase teplo šíří tzv. konvenčním způsobem, představit si ho můžete jako foukavý proud vzduchu. Ocelová kamna jsou většinou dvouplášťová, mezi vnitřní a vnější částí je vzduchová mezera, která se rychle nahřeje a z ní vám pak proudí teplo do interiéru. Konstrukce ocelových kamen pak umožňuje použít různorodé obklady.

Závěrem

Krbová kamna jsou stále platným zdrojem vytápění. Moderní inovace vyhnaly účinnost kamen i přes 80 %, takže následná energetická úspora může být značná. Kamna jsou nejen nestárnoucím způsobem vytápění, ale i krásným kusem nábytku s tančícím plamenem, který má až hypnotizující účinky. Dnes si můžete vybírat ze stovek modelů, a pokud toužíte po bezpečném způsobu vytápění s živým ohněm a jistotě nezávislého vytápění, jistě si vyberete typ kamen vhodný přesně k vám domů.

Zdroj foto: Joao / Adobestock.com

You may also like...