Oko nebo obě oči obzvláště ve vyšším věku může postihnout šedý zákal neboli katarakta. To je zakalené místo na čočce, které způsobuje rozmazané či jinak narušené vidění.
V počátečních stádiích není katarakta na první pohled patrná. Při rozsáhlejším poškození oka je již vidět. Tím, jak čočka přichází o svou průhlednost, postižený postupně ztrácí jasnost a zřetelnost obrazu. V posledním stádiu katarakty hrozí slepota.
Katarakta jako součást stárnutí
Katarakta většinou vzniká ve vyšším věku. Častěji se začíná projevovat u lidí starších 65 let a uvádí se, že po dovršení 75 let jí trpí každý druhý člověk. Vedle stárnutí se mluví o dalších faktorech, které výskyt šedého zákalu mohou ovlivnit. Jedná se o některá onemocnění, opakované záněty nebo úrazy oka, nezdravý životní styl, hlavně kouření, drogy a nesprávná životospráva. Určitý vliv má i UV záření a některé léky, vyšší dioptrické vady a dědičnost.
Možnosti léčby
Dobrou zprávou je, že šedého zákalu je možné se poměrně snadno zbavit. Operace šedého zákalu je bezbolestná, rychlá a probíhá ambulantně. Z oka se vyjme lidská čočka a nahradí se čočkou umělou. Postižený si vybírá ze dvou metod. Při klasické operaci, která je hrazena ze zdravotního pojištění, se čočka vyoperuje pomocí skalpelu a ultrazvuku. Druhou možnost představuje využití laseru. Tato varianta není hrazená ze ZP, pacient si zákrok hradí jako samoplátce.
Před operací šedého zákalu
Před vlastním zákrokem pacient absolvuje velice podrobná předoperační vyšetření obou očí a konzultaci s lékařem, který vysvětlí možné varianty a řešení operace. Důležitým krokem je rovněž výběr nitroočních čoček.
Monofokální, s prodlouženou hloubkou ostrosti, nebo trifokální?
Pacienti si mohou vybrat z několika typů čoček. Monofokální jsou hrazené pojišťovnou. Další typy čoček jsou příplatkové. Jedná se o čočky s prodlouženou hloubkou ostrosti, trifokální, torické (řeší astigmatismus) a asférické (umožňují vidění za zhoršených světelných podmínek).
Monofokální nitrooční čočka vám problém vyřeší v podstatě napůl. Ostře budete vidět pouze na jednu vzdálenost – buď na dálku, nebo na blízko. Na ostatní vzdálenosti budete brýle nejspíš potřebovat. Této povinnosti vás může zbavit čočka s prodlouženou ostrostí, která umožňuje vidění bez brýlí od 60 cm dále. Můžete si také nechat implantovat čočku trifokální, s níž ostře uvidíte i na střední vzdálenost. Výsledkem tedy bude ostré vidění na všechny 3 vzdálenosti.
Klasická operace katarakty
Zákrok je rychlý a nebolestivý. V rámci předoperační přípravy jsou pacientovi aplikovány znecitlivující kapky do očí.
Chirurgické odstranění zakalené čočky, tedy klasická operace katarakty, začíná krátkým řezem na povrchu oka. Následně je ultrazvukem rozmělněna a odsáta oční čočka. Oční struktury jsou chráněny speciálním gelem. Při operaci se používá speciální mikroskop s navigačním systémem pro docílení maximální přesnosti.
Čočka se nahradí implantátem, který se umístí do pouzdra původní čočky. Nová umělá čočka v oku zůstane po zbytek života, nevyžaduje žádnou údržbu ani výměnu.
Zbavte se katarakty laserem
Další možností je operace katarakty laserem LenSx, který v podstatě představuje revoluci v kataraktové chirurgii. Nepoužívá se při ní skalpel, ale účinný laserový paprsek, díky němuž je zákrok ještě šetrnější a přesnější. A velmi rychlý. Samotný paprsek totiž na oko působí pouze deset sekund. Ani se tedy nenadějete a budete mít po problému.
Zdroj: https://www.neovize.cz/, https://www.ocp.cz/, https://www.neovizia.sk/