Tato „jakože“ svíčková vyžaduje olej či rostlinné máslo, dvě cibule, čtyři mrkve, jednu petržel, 1/2 celeru, zeleninový bujón nebo sůl, sójový jogurt (nebo rostlinnou smetanu + škrob + jednu až dvě lžíce octa), dva bobkové listy, tři špetky tymiánu, pět kuliček nového koření, pět kusů hřebíčku, špetku skořice (případně dvě lžíce lahůdkového droždí), jednu lžíci cukru, uzený tempeh (nebo žampiony, tofu či seitan).
Postup:
Cibuli osmažíme na rostlinném másle nebo oleji a po pár minutách přidáme nakrájenou zeleninu (mrkev, petržel, celer), okořeníme (bobkový list, tymián, nové koření, hřebíček, trocha skořice) a promícháme.
Dále podlijeme trochou vody, přidáme kostku zeleninového bujónu nebo lžičku soli a dusíme pod pokličkou, dokud se směs nerozvaří téměř na kaši, což je přibližně za hodinu.
Poté zahustíme a okyselíme jogurtem (či rostlinnou smetanou s octem a škrobem nebo hladkou moukou). Propasírujeme přes sítko a případně dochutíme solí, octem nebo cukrem.
Co se týče masové chuti – té docílíme přisypáním lahůdkového sušeného droždí. Na troše oleje dále osmažíme tempeh (žampiony nebo jinou bílkovinu) a přidáme nové koření. Poté směs přihodíme do omáčky a podáváme s houskovými knedlíky a brusinkami (nebo plátkem citronu či rostlinnou šlehačkou, jako je například rýžová Soyatoo.
Dále pojďme ještě na přípravu veganských houskových knedlíků:
Zde budete potřebovat tři hrnky hrubé mouky (500 gramů), jeden hrnek sodovky, jeden hrnek burisonů (nebo dvě bílé housky), čtvrt až půl kostky droždí (nebo půl pytlíku sušeného aktivního droždí, ne však lahůdkového!), pět až šest špetek soli.
Postup:
V malé misce rozdrobte půl kostky droždí, posypte trochou cukru, zalijte vlažnou vodou a nechte na suchém místě vykvasit. Pokud používáte droždí z pytlíku, stačí jej přimíchat k mouce.
Ve velké misce vypracujte těsto z mouky, burisonů, soli, sodovky a kvásku. Pokud burisony nemáte, pak nakrájejte dvě housky (nebo rohlík) na malé kostičky, zlehka opečte na troše oleje a po vychladnutí přidejte do těsta. Těsto poté hnětejte deset minut, dokud není celistvé. Poté nechte pět minut odpočinout, načež z něj vyválejte dvě šišky, které dále vložíte do většího hrnce – do vroucí vody a vaříte přibližně pětadvacet minut. Na začátku je však třeba tyto šišky opatrně odlepit ode dna, a poté i občas obracet. Jelikož knedlíky zdvojnásobí svůj objem, volte opravdu větší hrnec. Po vyndání knedlíky ihned krájejte a podávejte. Pokud je chcete nažloutlé, pak přidejte špetku kurkumy.