Zpracovat, zmrazit, zavakuovat, nechat ležet ladem a doufat v nejlepší. Každý přistupuje ke skladování potravin jinak, všichni však chceme, aby zůstaly co nejdéle čerstvé. Na tomto poli jasně vítězí vakuování. V tomto článku vám prozradíme, v čem jsou vakuovací sáčky účinnější oproti těm běžným.
Vydejte se cestou vakuování
Nejefektivnější metodou, jak uchovat potraviny co nejdéle čerstvé, je jejich vakuování. K tomu si stačí pořídit vakuovací sáčky s pumpičkou nebo vakuovačkou. Zabalené suroviny nebo i celé pokrmy v nich vydrží až 8× déle než za běžných podmínek, v závislosti na tom, kde je uskladníte. Kromě toho, že sáčky zabrání rychlému kažení, navíc udrží všechny potřebné živiny a vitamíny, chrání před mrazem a skvěle poslouží také při vaření či marinování.
Zabalené vydrží déle i mimo ledničku
Správným vakuováním můžete předejít uchycení škodlivých bakterií, šíření zápachu a lze díky němu skladovat potraviny při zachování jejich čerstvosti mnohem déle. Možná vás překvapí, že je to možné i při pokojových teplotách. Tak například těstoviny zpravidla vydrží 5–6 měsíců, pokud je však vložíte do vakuovacího sáčku, jejich trvanlivost se prodlouží až na jeden rok. Mnohem působivější je to třeba u čaje a kávy. Ty se v normálním balení udrží bezvadné 2–3 měsíce, v tom vakuovém i 12 měsíců, stále při pokojové teplotě.
V chladu se trvanlivost několikanásobně prodlouží
Mnoho domácností má ve zvyku kupovat zásoby na celý měsíc hned po výplatě. Většinou jde o trvanlivé potraviny, které ale nemusejí vydržet po celou dobu a buď se zbytečně vyhazují, protože se nestihnou zkonzumovat, nebo se sice spotřebují, ale na konci měsíce už pomalu není co jíst. Právě vakuováním se jejich trvanlivost prodlouží a třeba takový banán si můžete vychutnat bez jediné vady i za dva týdny od jeho zakoupení. Tvrdé sýry sice vydrží poměrně dlouhou dobu samy o sobě, klidně i 20 dní, s vakuovacím sáčkem tuto dobu i ztrojnásobíte. Hovězí maso v normálním balení je riskantní mít v ledničce déle než tři až čtyři dny. Když ho ale zabalíte jako předchozí zmíněné produkty, můžete si jej bez obav připravit i za více než měsíc.
Králem vakuování je mrazák
Mražení je obecně nejefektivnější způsob skladování potravin a pokrmů pro co nejdelší zachování jejich čerstvosti. Tento proces je ale mnohem efektivnější, pokud je zavakuujete. Z pár měsíců trvanlivosti v klasických obalech se v těch vakuovacích stane i několik let. A co víc, chrání před mrazem a šetří prostor.
Vakuovat můžete nejen jídlo
Možná si ještě vzpomenete na televizní reklamy se zoufalými cestovateli, kteří nemají kam uložit všechno oblečení na cestu. Potom však objeví chytrý vynález v podobě vakuovacích pytlů, do nichž šaty uloží, ty se pak díky odsání vzduchu „smrsknou“ natolik, že se do kufru vše krásně vejde. Přesně tak to funguje i u jídla, jen v menším měřítku.
Plýtvání jídlem je jedním z nejrozšířenějších ekologických prohřešků moderní společnosti. Správným uchováváním a rozumným nakupováním se však tomuto nešťastnému osudu mnoha potravin dá účinně předcházet. A který způsob skladování volíte vy?
Kateřina Houšková
Copywriter
Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.
Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com