Jak na prodej bytu v Praze. Bez přípravy a organizace to nepůjde!

Pokud vás čeká prodej bytu v Praze, hned úvodem si zakažte jakékoliv naivní představy o tom, jak svou nemovitost prodáte do měsíce a ani se nebude muset moc snažit. Jde o jeden z nejčastějších omylů, kterému pevně věří valná většina vlastníků. Vlastnit byt v Praze je sice skvělé, ale byt se sám nenabídne ani neprodá. K napsání tohoto článku mě přiměla zkušenost mého dobrého přítele Myslel si, že bude mít byt do měsíce pryč a pěkně na něm vydělá. Když zjistil, že to rozhodně nepůjde tak hladce, jak si představoval, byl hodně rozčarovaný. V mém článku se tedy dozvíte, na co se při prodeji bytu zaměřit, abyste byt neprodávali věčnost.

Lehce nabyl, lehce pozbyl?

Pamatujete si na koupi svého bytu? S největší pravděpodobností jste hráli o čas, aby vám byt náhodou nevyfoukl někdo jiný. Proto můžete mít zkreslenou představu o tom, jak rychle se nemovitost prodává. Vám to přišlo jako fičák. Jenže majitel mohl byt nabízet třeba půl roku, než jste se chytli vy jako seriózní kupci. Bleskovou rychlostí obvykle mizí pouze extrémně levné byty, nebo naopak VIP luxusní byty v novostavbách. Vzhledem k vývoji cen z trhu rychle mizí také malé byty. Pokud váš byt nepatří ani do jedné kategorie, nemyslete si, že se ho zbavíte za pár týdnů. Úspěšný a rychlý prodej závisí na několika stěžejních faktorech.

Prodej bytu ve 3 jednoduchých krocích

Vyjasnili jsme si, že za normálních okolností nelze očekávat rychlý prodej. Jak dlouho to tedy bude trvat? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud budeme vycházet ze statistik realitních kanceláří, byt s dobrou cenovou nabídkou se v průměru prodá během 2 až 3 měsíců. Předražené byty se nemusí prodat ani za rok. Řekněme ale, že celkový průměr je okolo 6 měsíců. Počítejte tedy, že byt prodáte v řadě měsíců a snažte se podle toho zařídit.

Tip

Koronavirus sice zatím nijak výrazně neovlivnil ceny bytů na prodej, ale projevil se na ceně pronájmu, a to především v Praze. Pokud tedy chcete prodávaný byt rychle uvolnit, teď máte skvělou příležitost najít velmi levný pronájem. V centru jsou kvůli pandemii byty levnější o desítky procent!

Jak tedy prodat byt co nejrychleji?

  1. Rozumná cenová nabídka – předražená ani příliš nízká cena nejsou žádoucí! Pokud cenu bytu přeženete,, budete ho prodávat věky a pak stejně muset poskytnout slevu. Pozor! Pokud se u vašeho inzerátu budou objevovat nové a nové slevy, nebude to působit důvěryhodně. Ideální je poskytnout jednu výraznější slevu, která upoutá pozornost zájemců. A vůbec nejlepší je, když svou nemovitost ohodnotíte realisticky hned na začátku. Pozvěte si k tomu klidně odborníka. Dobrá cenová nabídka přiláká zájemce a byt se prodá rychleji a výhodněji.
  2. Prodej na vlastní pěst, nebo přes realitní kancelář? Toto je velmi důležité rozhodnutí. Pokud nemáte čas, obětujte peníze za provizi a přenechejte prodej profesionálům. Pokud můžu poradit, svou nemovitost si nechte ohodnotit odborníkem mimo konkrétní realitní kancelář. Někteří makléři mají tendence nemovitosti podhodnocovat, aby uspíšili prodej! V případě, že se rozhodnete prodávat na vlastní pěst, připravte se, že vám na inzerát budou volat realitní makléři, kteří vám budou vnucovat své služby, nebo vám rovnou řeknou, že mají kupce. Na to pozor! Jde o velmi častý trik nepoctivých realitních agentů.
  3. Připravte byt na prodej – dejte si záležet na fotografiích, které umístíte na internet. Byt musí být čistý, uklizený, bez harampádí, které nedá vyniknout jeho dispozici. Pokud v bytě bydlíte a čekají vás prohlídky, mějte vždy uklizeno. Nesušte uprostřed místnosti spodní prádlo a umyjte nádobí. Na těchto detailech záleží! Pokud chcete prodej uspíšit, můžete investovat do menších renovací. Špinavé zdi vymalujte třeba jen bílou barvou. Kupte nebo vyrobte trendy dekorace, které prostor zútulní. A všechny zájemce vřele uvítejte a trpělivě odpovídejte na jejich dotazy.

Výhodný prodej bytu je i v Praze běh na dlouhou trať

Pokud ale nebudete mít přehnaná očekávání a věnujete prodeji dostatek času, nebo jím pověříte renomovanou realitní kancelář, byt prodáte v kratším čase. Na prodeji přitom s největší pravděpodobností vyděláte. A to je přesně to, co chcete. Stačí, když si dáte obzvlášť záležet na třech bodech, které jste si mohli přečíst v mém článku.

Máte už prodej za sebou? Jak dlouho jste čekali na seriózního kupce? Museli jste dát na byt slevu, nebo jste za něj získali přesně tu částku, kterou jste chtěli?

Podělte se o své zkušenosti!