Klasické moravské koláče dnes zakoupíte snad v každé pekárně. Jedná se o větší koláče, které jsou plněné tvarohem, povidly, džemem, mákem či ořechovou náplní. Jejich cena v obchodech stále stoupá, ale vy si je přitom můžete připravit sami doma. Především děti se po těchto koláčích mohou utlouct.
Ingredience
- žloutek na potření
- 100 g másla
- 30 g droždí
- 2 ks žloutků
- 80 g cukru krupice
- 500 g polohrubé mouky
- 250 ml mléka
- vanilkový extrakt či vanilkový cukr
- špetku soli
- citronová kůra
-> nesmíme zapomenout na náplně: povidla, džem, tvaroh či mletý mák
Jak na to?
Nejdříve si připravte kvásek. Vezměte si hrníček, do kterého přidáte 0,5 dl vlažného mléka, asi lžičku cukru a rozdrobené droždí.
Připravte si větší mísu, do které prosejete polohrubou mouku, přidáte špetku soli, citronovou kůru, cukr, vanilkový extrakt či vanilkový cukr, kvásek a ohřáté mléko. Nezapomeňte ani na žloutky, které smícháte s tekutým máslem, pozor, aby máslo nebylo moc horké a vejce se vám nesrazila. Takto celé těsto opatrně zaděláme.
Vypracovávejte hladké těsto, které následně uložíte do tepla a necháte kynout. Doba kynutí se odvíjí od teploty, která v daném místě je, typu mouky, zda na místo svítí slunce apod.
Až vám těsto náležitě vykyne, přeneste si jej na pracovní plochu. Předehřejte si v troubě plechy a nechte ji vyhřát na 170 stupňů Celsia. Tvarujte koláče, které budete pokládat na předehřáté plechy a nechte je ještě chvíli kynout. Poté potřete žloutkem a s pomocí cukrářského sáčku přidávejte náplně podle vašich preferencí. Na makovou náplň můžete použít recept z předchozího článku.
Kynuté koláče pečte do doby, než budou okraje krásně zlatavé. Po upečení je nechte pomalu vychladnout a užívejte si je s horkým čajem či kakaem. Přejeme dobrou chuť!