Různé food blogerky zpropagovaly opět vlastní zavařování, ať již jde o zavařeniny nebo džemy. K znalostem našich babiček to chce přidat špetku kreativity a dokážeme vykouzlit produkty, které nezklamou dokonce ani jako jedlé dárky.
I z malé zahrádky umíme získat tolik ovoce a zeleniny, že nám zbude na zavařování. Navíc nemusíme zůstávat jen u vlastních zdrojů. Od babičky, rodičů, od známých – všude nám rádi nabídnou nadúrodu, kterou si pak dokážeme snadno zpracovat do podoby různých džemů, kompotů, čatní i dalších nápaditých zavařenin. Základ je nebát se zeptat na základní pravidla zavařování, či si je najít v dobrých knihách, ale ani neopominout experimentování. Díky němu dokážeme i z obyčejné angreštové či meruňkové marmelády vykouzlit skutečně vynikající džem. Stačí přidat pochutiny, jako jsou květy či lístky levandule, skořici nebo čokoládu. Ale určitě vymyslíte i další zajímavosti. Vždyť food blogerky se nebojí přimíchat ani mák a exotický kardamom.
Co vše si nachystat pro zavařování?
Není nic horšího, než se pustit do práce na dobrotách do skleniček a pak zjišťovat, že nám něco chybí. Je lepší se vybavit včas na zavařovací sezónu, která už je v plném proudu. Doba zavařování tedy začíná. K ruce potřebujeme samozřejmě cukr, protože ne vše bez něj zavaříme, i když se rozhodneme pro zdravé zavařování bez cukru. Na některých věcech bychom si prostě nepochutnali. Hodí se mít též k ruce různá koření, kyselinu citronovou, případně klasický citron. Potřebovat budeme nejspíš i pektin. To ale rozhodně nestačí.
K samotnému zavařování jsou nutné sklenice a zavařovací víčka na maso. Dnes jsou hitem ty patentní, jsou však dražší, a pokud v nich necháte zavařeninu několik let, nebo zavařeniny rozdáváte, příliš se vše prodražuje. Nic nezkazíte klasickými sklenicemi. Pořiďte si je v jednotném stylu, pak se budou i ty nejobyčejnější ve sklepě hezky vyjímat. Lepší jsou dnes ty šroubovací. Nemusíte zápasit s nepraktickým uzavíráním víček. Ideální je i opakovaně použitelná šroubovací víka vždy měnit a na každou sezónu kupovat nová. Okurkami i rajskou snadno načichnou, ztrácí též těsnící schopnost a rezavějí.
Nezapomeňte na zavařovací hrnec
Možná jste sice slyšeli, jak někdo zavařuje v troubě, v mikrovlnce, dokonce v myčce na nádobí. No ano, jde to. Ale kdo to se zavařováním myslí vážně a chce dosáhnout kvalitních výsledků, je pro něj ideálním mít k ruce zavařovací hrnec. Ten je velice praktický, zůstane vám na celý život, a je dobré si k němu pořídit i teploměr.
Jak manipulovat se zeleninou a ovocem?
Na sběr, přenos a bezpečné skladování zeleniny a ovoce se hodí mít vhodné plastové přepravky. Ne vždy zvládáme vše hned zpracovat, proto je dobré moci ovoce a zeleninu k pozdějšímu zpracování, či dokonce k dlouhodobému skladování ve vhodných skladovacích podmínkách, uložit do přepravek.
Pokud se chystáte dělat kvašené šťávy, víno, nebo si chcete připravit kvas, který pak povezete do pálenice, nezapomeňte ani na nakládací sudy. Pořiďte si je najednou, spolu se všemi potřebami na zavařování, například i želírovací přípravky . Vše nakoupíte v e-shopu Zavaruj.cz.